Spontaniczna aplikacja jako sposób na poszukiwanie pracy
Dlaczego warto aplikować do firm, które nie prowadzą aktualnie rekrutacji?
Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Kolega z innej firmy zachwala swoje miejsce pracy, a u Ciebie nadal codziennością jest brak benefitów i gęsta atmosfera? A może po prostu poziom wynagrodzeń odstaje od rynku? Każdy z tych powodów może być impulsem do zmiany miejsca zatrudnienia.
Tyle w teorii. Z praktyką bywa trudniej: przeglądanie portali ogłoszeniowych, choć ważne, potrzebne i często skuteczne, czasem kończy się frustracją i utratą wiary we własne możliwości. Dzieje się tak, jeśli z perspektywy Twojego doświadczenia wymagania potencjalnych pracodawców są za wysokie, a sama oferta nie spełnia oczekiwań. Co wtedy?
Wtedy warto pomyśleć, w jakiej firmie chciał(a)byś pracować, a potem wysłać tam swoje CV – nawet jeśli organizacja nie prowadzi w danym momencie rekrutacji.
Dlaczego? O tym przeczytasz poniżej.
1. Wyprzedzasz konkurencję
W momencie, gdy firma aktywnie nie rekrutuje, Twoje zgłoszenie ma większą szansę na zwrócenie uwagi. W trakcie otwartych procesów rekrutacyjnych do działu HR (P&C) wpływają setki aplikacji. Wiele z nich jest podobnych, przez co z trudem zapadają w pamięć. Kryteria wyboru wobec grupy takich samych kompetencji będą również ostrzejsze trzeba bowiem zawęzić grupę potencjalnych kandydatów i wybrać top of the top. Jeżeli wyślesz swoje CV poza takim okresem, ma ono szansę być dokładniej przeanalizowane, co zwiększa Twoje szanse na bycie zauważonym(ą) i zapamiętanym(ą).
2. Budujesz relacje
Aplikując do firmy poza otwartą rekrutacją, masz okazję zbudować relację z jej działem HR (People & Culture). Nawet jeśli nie otrzymasz natychmiastowej oferty pracy (lub dostaniesz odpowiedź odmowną ze względu na brak wakatów), Twoja inicjatywa stanowi potwierdzenie Twojego zaangażowania oraz zainteresowania firmą na przyszłość. Jeśli Twój profil (pod względem umiejętności i doświadczenia) pasuje do oczekiwań pracodawcy, jest duża szansa, że przy kolejnej rekrutacji będziesz jedną z pierwszych osób, z którymi firma się skontaktuje.
3. Planujesz długoterminowo
W wielu organizacjach rekrutacja planowana jest z dużym wyprzedzeniem. Nawet jeśli firma aktualnie nie zamieszcza ogłoszeń o pracę, może być zainteresowana pozyskaniem utalentowanych kandydatów, aby wypełnić przyszłe potrzeby (np. zabudżetowany rozwój konkretnego działu). Twoja aplikacja może trafić na biurko menedżera w momencie, gdy pojawi się nowa potrzeba kadrowa.
4. Lepiej poznajesz firmę
Proces aplikowania do firmy, nawet przy braku otwartych ofert, zmusza do dokładnego zrozumienia kultury organizacyjnej, misji i wizji firmy. Taki wgląd może okazać się niezwykle cenny, gdy w przyszłości zdecydujesz się ponownie ubiegać o stanowisko w tej firmie lub gdy zostaniesz zaproszony(a) na rozmowę kwalifikacyjną.
Jak skutecznie aplikować do firm bez otwartych ofert?
1. Wyślij spersonalizowane zgłoszenie
Zindywidualizuj swoją aplikację, podkreślając, dlaczego jesteś zainteresowany(a) tą konkretną firmą i w jaki sposób Twoje umiejętności mogą przynieść korzyść pracodawcy. Unikaj masowo wysyłanych CV i listów motywacyjnych, niedopasowanych do organizacji ani stanowiska, które chcesz objąć. Ogólnikowa, niedbała aplikacja utrudnia dopasowanie. Jeśli nie wiesz jakie stanowiska są oferowane przez organizację opisz obszar i rolę, która Cię interesuje. Postaraj się dostarczyć wszystkie niezbędne informacje na starcie. Pamiętasz akapit o budowaniu relacji? Tu zdecydowanie masz szansę zrobić dobre wrażenie.
2. Wykorzystaj sieci zawodowe
Nie masz jeszcze profilu na LinkedIn? Warto go stworzyć, aby za pośrednictwem sieci nawiązać kontakt z osobami pracującymi w interesującej Cię firmie. Networking może być skuteczną drogą do uzyskania rekomendacji lub bezpośredniego kontaktu z rekruterem.
3. Bądź na bieżąco z działaniami firmy
Obserwuj aktywności potencjalnego pracodawcy w mediach społecznościowych, śledź informacje o działaniach i rozwoju organizacji. To pomoże Ci lepiej dostosować zgłoszenie, a w czasie ewentualnej rozmowy z rekruterem podkreślić Twoje zainteresowanie pracą w tej firmie.
Aplikowanie do firm, które nie prowadzą aktualnie rekrutacji, może otworzyć przed Tobą drzwi, których istnienia mogłeś(aś) się nawet nie spodziewać. Może się bowiem zdarzyć, że firma, zainteresowana Twoją kandydaturą, zaoferuje Ci inne, równie ciekawe i rozwojowe stanowisko lub poleci Cię zaprzyjaźnionym organizacjom. Takie przypadki wcale nie należą do rzadkości!
Nawet jeżeli firma się nie odezwie i nie dostaniesz wymarzonej pracy, dzięki spontanicznej aplikacji zyskujesz przegląd rynku, precyzujesz swoje oczekiwania i aktualizujesz CV. To dobry trening, który z pewnością zaprocentuje. Zdecydowanie warto próbować brać losy rekrutacji w swoje ręce!