Dzień próbny, który nie jest dniem próbnym
Na czym polega get together day i jak go zorganizować?
Zatrudnienie nowego członka zespołu to nie randka w ciemno. Zdecydowanie warto się wcześniej spotkać osobiście i to nie tylko w relacji kandydat – przełożony – rekruter, ale z całym zespołem (lub przynajmniej jego przedstawicielami). Takie zapoznanie może mieć różne formy: typowy dzień próbny, get together day, wyjście integracyjne lub ich miks. W TIMOCOM praktykujemy get together day, a za chwilę dowiesz się, dlaczego 😊.
Dzień próbny a get together day – czym się różnią?
Dzień próbny
Co do zasady dzień próbny to czas, w którym potencjalny pracownik wykonuje zadania ze swojego przewidywanego zakresu obowiązków (np. kandydat na sprzedawcę w dyskoncie wykłada towar na półki, kandydat na tłumacza przekłada tekst etc).
Zaletami tego rozwiązania niewątpliwie są:
- sprawdzenie nowej osoby w realnych zadaniach (i vice versa – kandydat może zaznać pracy na nowym stanowisku i na tej podstawie podjąć decyzję o współpracy);
- nierzadko możliwość wymiernego porównania efektów pracy kilkorga kandydatów, zamiast porównywania deklaracji na temat umiejętności;
Są jednak i wady, do których należą:
- kwestie administracyjne i finansowe: w czasie dnia próbnego kandydat wykonuje pracę, dlatego pojawiają się pytania o umowę i wynagrodzenie. Słusznie zresztą, bo nie od dziś znane są praktyki zapraszania codziennie innej osoby na próbną zmianę (np. na zmywak w restauracji) i wykorzystywania jej jako darmowej siły roboczej. W efekcie praca zostaje wykonana, ale żadna z tych osób nie otrzymuje ani zatrudnienia, ani zapłaty.
- ochrona danych osobowych i danych firmowych: kandydat na dniu próbnym nie jest jeszcze pracownikiem i nie wiadomo, czy nim zostanie. Tymczasem wykonywanie powierzanych zadań wymaga często dostępu do bazy klientów, statystyk organizacji lub innych danych, których z różnych względów nie powinno się udostępniać na zewnątrz.
Get together day
Mianem get together day określa się dzień zapoznawczy, podczas którego kandydat spotyka się z zespołem w warunkach półformalnych. Jest to czas na wspólną kawę, wzajemne poznanie się, ale także rozmowę o firmowej codzienności, podziale obowiązków w teamie i zakresie zadań.
Jakie są plusy takiej formy spotkania z przyszłym pracownikiem?
- Mniej oficjalna atmosfera sprzyja przełamaniu lodów i zainicjowaniu nawiązywania relacji z zespołem. Jest to więc dobry sposób na sprawdzenie dopasowania kandydata do teamu i odwrotnie.
- Swobodna komunikacja ułatwia kandydatowi zadawanie pytań, na które być może nie odważył się w kontakcie z rekruterem lub przyszłym przełożonym (np. czy pracodawca toleruje spóźnienia lub jak układa się współpraca pomiędzy działami).
- Zacieśnienie więzi wewnątrz już istniejącego zespołu – get together day to także okazja do bycia razem, zaktualizowanie wiedzy o bieżących zadaniach i wyzwaniach współpracowników, czy okazja do podzielenia się swoją perspektywą na temat wyzwań.
- Można także wypróbować kawę/herbatę (w końcu to dla wielu ważna część firmowego życia 😉) Oczywiście to żart, ale już okazja do zobaczenia od podszewki biura, stanowiska pracy czy zaplecza socjalnego jest bezcenna.
Co może przemawiać przeciwko get together day?
- Organizacja pracy: na czas spotkania z kandydatem zespół jest czasowo wyłączony ze swoich codziennych zadań. W zespołach o dużej rotacji lub w przypadku większej liczby kandydatów na określone stanowisko może to zauważalnie wpływać na wyniki.
- Tryb pracy: get together day o wiele lepiej sprawdza się w modelu stacjonarnym lub hybrydowym, kiedy zespół fizycznie pojawia się w siedzibie firmy. Forma online może wywoływać wrażenie pewnej sztuczności i ogranicza komunikację niewerbalną. No i wirtualnie nie jest tak łatwo dzielić się ciastkami 😉.
- Czas, który kandydat(ka) musi wygospodarować na takie spotkanie (ok. 3-4 h).
Dlaczego w TIMOCOM wybieramy get together day?
Poza wskazanymi wyżej zaletami, get together day dobrze wpisuje się w naszą kulturę organizacyjną. Wśród naszych wartości znajdują się #Work together i #Stay human, które mają bezpośredni związek z relacjami w zespole. Uważamy, że dopasowanie do zespołu i vice versa jest nie mniej ważne niż kompetencje merytoryczne. Co więcej, łatwiej jest zdobyć twarde umiejętności (np. obsługi konkretnego programu), niż zmienić swój sposób bycia. Każdy jest „jakiś” i każdy ma do tego prawo, ale nie każdy pasuje wszędzie. Dzień zapoznawczy jest okazją do wzajemnego poznania się, dzięki której zarówno kandydat, jak i zespół mogą podjąć lepszą decyzję co do dalszej współpracy.
Jak zorganizować dzień próbny (który nie jest dniem próbnym 😉)?
W ramach #goodpracticesharing zajrzyjmy razem za kulisy mojej organizacji:
- Get together day w TIMOCOM rozpoczyna się od krótkiego spotkania z potencjalnym przełożonym, którego kandydat miał już okazję poznać podczas pierwszej rozmowy. Team Leader wprowadza w zakres zadań, opowiada o zespole i odpowiada na pytania potencjalnego pracownika, który pojawiły się między spotkaniami.
- Drugim elementem jest zapoznanie z zespołem (bez obecności Team Leadera!), które odbywa się przy kawie i ciastkach w firmowej kuchni lub w przestrzeni kreatywnej; ważne, żeby nie była to typowa salka konferencyjna, która implikuje oficjalny ton rozmowy. Spotkanie ma charakter nieformalny (na tyle, na ile to możliwe). Dzięki temu obie strony mogą się wzajemnie poznać i po prostu przekonać, czy chcą dalej inwestować w tę relację.
- Przedostatnim krokiem jest rozwiązywanie case studies. Kandydat ma okazję wczuć się w rolę pracownika i zmierzyć z kilkoma codziennymi wyzwaniami na swoim przyszłym stanowisku. Pozwala to jeszcze dokładniej pokazać przyszłe zadania i obu stronom procesu daje mnóstwo informacji.
- Get together day kończy się dwuetapowym podsumowaniem, w którym uczestniczą:
- Najpierw kandydat + Team Leader + rekruter: jest to rozmowa o wrażeniach, oczekiwaniach i dobry czas na rozwianie ewentualnych wątpliwości;
- Potem Team Leader + rekruter + zespół: omówienie tego, jak team odbiera kandydata i jak wyobraża sobie przyszłą współpracę.
Podsumowanie pozwala obu stronom podjąć decyzję dotyczącą akceptacji oferty lub kandydatury. Co ważne, stawiamy sobie za punkt honoru, by osoby zapraszane na get together day jak najszybciej otrzymywały od nas feedback z ofertą zatrudnienia (lub odmową). Czasem dzieje się to jeszcze tego samego dnia.
Czy warto zdecydować się na get together day? Jak najbardziej!
Od kandydatów (niezależnie od decyzji) dostajemy bardzo pozytywną informację zwrotną na temat takiej formy spotkania z zespołem i zapoznania z obowiązkami. Dla większości z nich jest to także nowość. „Niezależnie od decyzji, gratuluję Wam podejścia do procesu rekrutacji.” – to feedback, który dostałam w jednym z ostatnich procesów. Zdecydowanie dodaje nam wiatru w skrzydła. Zachęcam do przetestowania tego rozwiązania.