Firma przyjazna rodzicom (nie tylko z nazwy)

Poznaj dobre praktyki firmowej polityki prorodzinnej!

„W naszym przedszkolu nastąpiła awaria kanalizacji, w związku z tym w dniu dzisiejszym będzie ono nieczynne. Prosimy o zapewnienie dzieciom opieki we własnym zakresie.” – taka wiadomość o szóstej rano potrafi przyprawić niejednego pracującego rodzica o palpitacje serca, prawda?

Nawet szczęśliwcy, mający do pomocy w takich sytuacjach babcię lub nianię, muszą w pośpiechu przeorganizować całą poranną logistykę. Pozostali stają natomiast przed dylematem, czy brać opiekę/zwolnienie/urlop na żądanie, czy próbować jakoś pogodzić pracę z doglądaniem pełnego energii malucha.

Coraz większa liczba pracodawców zdaje sobie sprawę z tych rodzicielskich rozterek i stara się wyjść im naprzeciw. Poniżej znajdziecie przykłady rozwiązań stosowanych przez TIMOCOM oraz innych dobrych praktyk.

1.      Pokój rodzica z dzieckiem

We wrocławskim biurze TIMOCOM mamy specjalne pomieszczenie, w którym znajduje się w pełni wyposażone stanowisko pracy, a także wygodna kanapa i sporo zabawek dla dzieci w różnym wieku. Dzięki temu w przypadku życiowej niespodzianki, takiej właśnie jak nagłe zamknięcie przedszkola, pracownik może przyjść do biura z pociechą bez obawy, że zostanie to źle odebrane lub że maluch będzie przeszkadzał innym.

2.      Home office

Pracownicy TIMOCOM mają w ciągu roku do dyspozycji 47 dni home office. W razie potrzeby rodzic może więc zostać z dzieckiem w domu, nie tracąc dnia roboczego.

(Tutaj warto jeszcze zaznaczyć, że w czasie kolejnych fal Covid-19 dostęp do pracy zdalnej był nielimitowany, a pracodawca nie wyklucza ponownego zniesienia tego limitu w razie kolejnego wzrostu zakażeń i np. zamknięcia placówek edukacyjnych).

3.      Ruchome godziny pracy

W naszej firmie (poza ustalanymi indywidualnie dyżurami) pracownicy mogą zaczynać pracę o dowolnej porze pomiędzy 7.30 i 9.30 i odpowiednio po 8 godzinach ją kończyć. Takie rozwiązanie pozwala bez stresu udać się np. z dzieckiem rano do lekarza albo zdążyć zawieźć je po lekcjach na basen.

4.      Benefity finansowe

Świeżo upieczony rodzic może liczyć na zastrzyk gotówki od TIMOCOM. Dodatkowo nasz dział HR wysyła maluszkowi także symboliczną paczuszkę – niespodziankę. TIMOTuliś cieszy się dużym powodzeniem wśród maluszków 😊

Dodatkowa premia jest wypłacana także z okazji ślubu naszych pracowników. Kolejna gratyfikacja czeka na tych, którzy skutecznie polecą nowego członka zespołu.

Ciekawe praktyki innych firm

  • Więksi pracodawcy nierzadko decydują się na otwarcie przyzakładowego żłobka i/lub przedszkola. Taka placówka znajduje się przy głównej siedzibie TIMOCOM GmbH w Erkrath w Niemczech. W Polsce na taki benefit mogą liczyć m.in. pracownicy wrocławskiej Nokii lub BNY Mellon.
  • W wielu firmach standardem są paczki dla najmłodszych z okazji mikołajek lub Dnia Dziecka. Część organizuje wtedy również imprezy dla pociech pracowników – np. w formie rodzinnego pikniku.
  • Ogromnym ułatwieniem w czasie wakacji, kiedy rodzic musi pracować, a dziecko nie ma zapewnionej opieki w szkole czy przedszkolu, jest organizacja półkolonii lub kolonii dla dzieci pracowników. Taką praktykę stosuje m.in. IBM Polska.
  • Młode mamy, wracające do pracy po urlopie macierzyńskim, u niektórych pracodawców mogą liczyć na czasowe zmniejszenie celów sprzedażowych lub pomniejszenie wymiaru czasu pracy przy zachowaniu prawa do pełnego wynagrodzenia.
  • Niektórzy pracodawcy udzielają rodzicom bonusowego urlopu na pociechę. Przykładu takiej dobrej praktyki dostarcza firma Colliers, dająca pracownikom aż 6 dodatkowych dni wolnych na dziecko do 18 roku życia.

A jak Wasze firmy wspierają rodziców?

Źródła:

https://mamopracuj.pl/pracodawca/colliers-international/

https://biznestuba.pl/featured/programy-wakacyjnego-wsparcia-dzieci-pracownikow/

Zdjęcie: TIMOCOM

Magdalena Kałużna-LitwinMagdalena Kałużna-Litwin
Cześć! Miło, że tu zaglądasz. Mam na imię Magda. Z wykształcenia jestem socjologiem i certyfikowanym HR biznes partnerem. Mam za sobą 12 lat doświadczenia w tzw. zasobach ludzkich, ale nie lubię tego określenia. Praca z zespołem i dla zespołu - to moje DNA. W TIMOCOM, gdzie pracuję jako Human Resources Manager, mówią na mnie HR Lady.